Amonyum Klorür Nedir?

amonyum klorür nedir

Kimyevi maddeler arasında çok fazla kullanım alanı olan ve halk arasında nişadır olarak bilinen amonyum klorür nedir ve amonyum klorürün kullanım alanları ile ilgili blog yazımızla daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

Amonyum Klorür (Nişadır)

Kimyasal ismi amonyum klorür ve formülü NH4CI olan doğada daha çok yanardağların olduğu bölgelerde bulunan bir bileşimdir. Yan ürün olarak birçok maddenin üretiminde amonyum klorürden faydalanılmaktadır. Amonyum klorür yapay olarak da üretimi gerçekleştirilen bir kimyasal madde özelliği taşımaktadır.

Halk arasında amonyum klorür nişadır adıyla da bilinmektedir. Bunu daha çok berberlerin tıraş yaparken yanlışlıkla kestikleri yerdeki kanı durdurmak için kullandığı kan taşının içerisinde olmasından dolayı bilinmektedir. Sanayi sektöründe de galvaniz üretiminde flux maddesi olarak bilinmektedir.

Kristal bir yapıya sahip ve 340 derece sıcaklıkta saflaştırılabilen tuz olan nişadır veya amonyum klorürün çok fazla alanda kullanımı bulunmaktadır. Çok olmasa da azotlu gübrenin içerisinde kullanılmaktadır. Tekstil, deri, boyacılık sektörlerinde kullanılan amonyum klorür kuru pil yapımında, lehim işlemlerinde çokça görmekteyiz.

Amonyum klorür ile ilgili daha detaylı bilgiye sahip olmak ve sipariş vermek için ateslerkimyevi.com sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

amonyum klorür nedir
Amonyum klorür nedir

Amonyum Klorür (Nişadır) Kullanım Alanları

Amonyum klorür oldukça geniş bir yelpazeye sahip olan ve hayatımızın her alanında muhakkak görebileceğimiz faydalı bir bileşimdir.

Amonyak üretiminde çokça bu bileşimi görmekteyiz. Sağlık sektöründe mide suyunun emilmesi gerektiği durumlarda hastaya küçük parçalar şeklinde verilerek emilimin yapılması sağlanır. Yine tıp alanında bademciklerdeki iltihabın giderilmesinde ve öksürük şuruplarında, egzama ve ağızda çıkan yaraların iyileştirilmesi için kullanılmaktadır. Patlayıcı imalatında ve kuru pil yapımında kullanılmaktadır. Metallerin galvanizlemesinde, kalayların kaplanmasında kullanılır. Şampuanın bildiğimiz kıvamını almasında amonyum klorür etkilidir. Bazı soy metallerin arıtılması ve rafine edilmesinde kullanılmaktadır. Kimyasal yapıştırıcıların kurumasında etkilidir.

Gıda sektöründe de bir çok alanda görebileceğimiz amonyum klorür, hayvan yemi üretiminde, maya yapımında ve bazı gıdaların içerisinde katkı maddesi olarak da kullanılmaktadır. Bazı ülkeler amonyum klorürü içki yapımında da kullanabilmektedir.

Kaynak

https://tr.wikipedia.org/wiki/Kategori:Amonyum_bile%C5%9Fikleri