Kromik Asit Nedir?

Kromik asit nedir?

Metal yüzey kaplama sektöründe kullanılan Kromik asit nedir? blog yazımızda kromik asitin tanımı ve kullanım alanları ile ilgili bilgi sahibi olabilirsiniz.

Kromik Asit Nedir?

Kromik asit, kromik oksit ve su moleküllerinden oluşan bir çoklu asit türüdür. Krom kaplama ve kromat olarak bilinen kromik asitin kimyasal formülü H2CrO4 ‘dür. Suda çözünebilen kromik asitin yoğunluğu 1,2 g/cm³ ‘dir. Kaynama noktası 250 °C ‘dir.

Kromik Asitin Kullanım Alanları Nelerdir?

Kromik asit endüstriyel birçok alanda kullanılan bir kimyasal maddedir. Bunlardan bazılarını aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

  • Krom gibi metallerin pasifleştirilmesi ve temizlenmesi işlemlerinde
  • Cam, porselen ve tekstil boyama
  • Plastik kaplama
  • Kimyasal endüstriyel uygulama
  • Boya ve pigmentlerin üretiminde
  • Su arıtma sistemlerinde
  • Laboratuvardaki analiz uygulamalarında
  • Gıda maddelerinin pH denetimi

Ateşlerkimyevi.com sitemizde en kaliteli ve güvenilir kromik asit ürünlerimize ulaşabilir ve sipariş verebilirsiniz. Diğer metal kaplama kimyasal madde ürünlerimizi aynı şekilde interner sitemizde inceleyebilirsiniz.

Kromik asit nedir?
Kromik asit nedir?

Kromik Asit Nasıl Muhafaza Edilmelidir?

Kromik asit güvenli bir şekilde korunaklı ortamlarda muhafaza edilmelidir. Nemli ortamlarda reaksiyona girebilir ve reaksiyon sonucu krom oksit ve benzeri zehirli kimyasallar üretebilir. Kromik asit diğer kimyasal asitler gibi kapaklı, üzerinde uygun uyarıcı etiketlerin olduğu cam veya polietilen şişeler içerisinde saklanmalıdır. Güneşten ve yüksek sıcaklıklardan uzak tutularak, serin kuru ve havalandırılmış alanlarda muhafaza edilmesi gerekmektedir. Yetkili ve ilgisi olmayan kişilerden çocuk ve hayvanlardan uzak tutulmalıdır. Cilde veya gözlere temas etmesi durumunda hemen suyla durulanıp, doktora gösterilmesi gereklidir. Ayrıca Kromik asit doğaya ve su kaynaklarına zararı olduğu için atıkları çevreye dökülmemeli ve dökültüğü takdirde su ile hemen temizlenmelidir.

Kaynak

https://tr.wikipedia.org/wiki/Kromik_asit