Metilen Klorit Nedir?

Metilen klorit nedir

Genellikle yağ çözücü olarak bilinen ve solvent olarak kullanılan metilen klorit nedir? kullanım alanları nelerdir? sorularının cevabını bulabileceğiniz Metilen klorit nedir? blog yazımızı inceleyebilir ve detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Metilen Klorit Nedir?

Metilen klorit, Klorit iyonunun metil grubuyla sentetik organik bir bileşik oluşturmasıyla ortaya çıkan doğada bulunmayan bir kimyasal maddedir. Su içerisinde az çözünmesinin yanında birçok bileşik madde için çok iyi çözücü görevi yapmaktadır.

Kuvvetli bir çözücü olmasından dolayı hızlı kuruma özelliği kullanılarak yapışkan maddelerin çözümünde etkin rol oynamaktadır. Plastik malzemelerin birbirlerine kalıcı olarak yapışmasının önüne geçmek için ayırıcı olarak kullanılabilen kimyasal maddedir. Bununla birlikte elektrik sektöründe devre kartlarının üretiminde kullanılmaktadır.

Metilen klorit nedir
Metilen klorit nedir

Metilen Kloritin Fiziksel Özellikleri Nelerdir?

Solvent ve boya çıkaracı olarak kullanılabilen metilen kloritin fiziksel özelliklerini aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

  • Renksiz
  • Uçucu bir sıvı
  • Keskin bir kokuya sahip
  • Kaynama noktası 39,6 oC
  • Donma noktası -96.7 oC
  • Molekül ağırlığı 84,93 g/mol

Metilen Klorit Formülü Nedir?

Metilen kloritin formülü CH2Cl2 dir.

Metilen Kloritin Kullanım Alanları Nelerdir?

Çözücü, boya çıkarıcı ve solvent olarak kullanılan metilen klorit polimer üretimi, naylon, akrilik elyaf, farmasötik üretim, metal işleme, elektronik endüstrisinde kullanılmaktadır. Bununla birlikte metilen klorit haşere ilaçlama sektöründe kullanılırken insan sağlığına olan zararlarından dolayı gıda koruyucu üretiminde kullanımı azalmıştır.

Metilen Kloritin Muhafazası Nasıldır?

İnsan sağlığına olumsuz etkisi çok büyük oranda olan metilen kloritin vücudun herhangi bir yerine temas etmeyecek şekilde muhafaza edilmelidir. Hava ile temas etmeyecek şekilde kapalı kaplarda saklanmalıdır. Kullanıldığında gerekli önlemlerin alınmasına önem verilmelidir. İnsan sağlığına olduğu kadar çevreye de çok zararı olduğu için kullanımı ve atılması sıkı düzenlemelere tabi tutulmaktadır.

Solvent ürün kategorisi altında metilen klorit ürünlerimizi inceleyip, uzman ekibimizden detaylı bilgi almak için ateslerkimyevi.com sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Kaynak

https://tr.wikipedia.org/wiki/Diklorometan